نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

زمان برگزاری کنکورهای سراسری تغییری نمی کند

علی اکبر حق دوست، معاون آموزشی وزارت بهداشت تأکید کرد: تأخیری در برگزاری آزمون های پزشکی و غیرپزشکی در سال 99 نخواهیم داشت. بنابراین آزمون دکتری مطابق اطلاعیه های پیشین سازمان سنجش آموزش کشور روز پنجشنبه همین هفته برگزار خواهد شد و کنکور کارشناسی ارشد نیز در تاریخ های 2 و 3 مرداد برگزار می شود. زمان برگزاری کنکور سراسری نیز 30 و 31 مرداد است.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

چرا «تامین دلیل» بگیریم

گاهی برای دعوایی که در آینده قصد طرح آن را داریم یا احتمال می دهیم علیه ما مطرح شود، نیاز به ادله ای داریم که احتمال از بین رفتن آن وجود دارد. در اینجا باید فرد دادخواست تامین دلیل بدهد تا بتواند برای حفظ این ادله اقدام فوری انجام دهد.

ادامهٔ «چرا «تامین دلیل» بگیریم»

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

تخفیف 10 تا 50 درصدی در سومین سالگرد افتتاح باغ کتاب

تخفیف 10 تا 50 درصدی در سومین سالگرد افتتاح باغ کتاب

باغ کتاب تهران به مناسبت سومین سالگرد افتتاح این مجموعه بزرگ علمی و فرهنگی تخفیف 10 تا 50 درصدی برای قسمت های مختلف در نظر گرفته است. این تخفیف ها از تاریخ 11 تا 13 تیرماه به مدت سه روز برای مراجعه کنندگان به باغ کتاب تهران در نظر گرفته شده است. کتابفروشی کودک و نوجوان، کتابفروشی بزرگسال و خانه کودک باغ کتاب با 10 درصد تخفیف پذیرای شهروندان خواهند بود. سایر بخش ها نیز تخفیفاتی برای مراجعان در نظر گرفته اند.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

رستوران رفتن در اوضاع کرونا

هنوز هم بهترین کار در خانه ماندن و استفاده از غذاهای خانگی است. با این حال اگر مجبور شدید به رستوران بروید، حتماً توصیه های زیر را رعایت کنید.

در چه اوضاعی باید قید رستوران را زد؟

 • کارکنان ماسک نداشته باشند.
 • ورودی یا اطراف صندوق شلوغ باشد.
 • فاصله صندلی ها کمتر از یک متر باشد.

چه کسانی باید بیشتر احتیاط کنند؟

 • افراد بالای 65 سال
 • افراد دارای بیماری زمینه ای

توصیه ها

 • اگر بیمار هستید در منزل بمانید.
 • بلافاصله قبل از خوردن غذا دست تان را بشویید.
 • ساعات و رستوران های خلوت تر را انتخاب کنید.
 • به محض اتمام غذا رستوران را ترک کنید.
 • رستوران های روباز انتخاب بهتری هستند.
 • فقط برای خوردن و آشامیدن ماسک تان را بردارید.
 • سعی کنید تا جای ممکن به هیچ سطحی دست نزنید.
 • همراهتان ضدعفونی کننده داشته باشید.

از روزنامه همشهری

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

استفاده از ماسک، پس از جراحی بینی مشکلی ندارد

یک فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی گفت: افرادی که بینی خود را عمل کرده اند، هیچ محدودیت یا ممنوعیتی برای استفاده از ماسک ندارند.

دکتر سیامک راکعی افزود: به لحاظ علمی افرادی که بینی خود را جراحی می کنند، بعد از دو هفته به راحتی می توانند ماسک بزنند و این کار هیچ فشار یا آسیبی به بینی وارد نمی کند. وی تصریح کرد: در هفته اوّل جراحی بینی که اصطلاحاً بینی در گچ است، حتی امکان استفاده از عینک هم وجود دارد. البته با توجه به شرایط بیمار در یکی دو هفته اوّل، عموماً افراد از خانه خارج نمی شوند و مسلماً نیازی به استفاده از ماسک هم نیست، اما پس از دو هفته می توانند به راحتی از ماسک استفاده کنند.

وی تأکید کرد: از نظر علمی و دستورالعمل های وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت، افرادی که در معرض بیماری کرونا هستند نباید اعمال جراحی انجام دهند و جراحان نیز با جدیت از این دستورات تبعیت می کنند.

ایسنا

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

5 باور غلط درباره ماسک

ناشناخته بودن ویروس کرونا به مفهوم رایج شدن شائبه هایی در رابطه با درمان آن بود. در این میان ذهنیت هایی اغلب اشتباه شکل می گرفت و به مدد رسانه های مجازی فراگیر می شد. از خوردن زنجبیل و عسل بگیرید تا تأثیر گرما بر شیوع ویروس. در اینجا مهمترین ذهنیت های اشتباهی را بررسی کردیم که در رابطه با استفاده از ماسک میان شهروندان رواج پیدا کرده است.

ادامهٔ «5 باور غلط درباره ماسک»

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

کاندید / کاندیدا

این دو کلمه را نباید به جای هم به کار برد. کاندید واژه ای فرانسوی به معنای «ساده دل» و «معصوم» است. کاندیدا نیز واژه ای فرانسوی اما به معنای «داوطلب» یا «نامزد» برای اجرای کاری یا احراز مقامی است. بنابراین به جای «آقای فلان کاندید نمایندگی است» باید گفت: «آقای فلان کاندیدای نمایندگی است» و اساساً به جای آن بهتر است که واژه فارسی نامزد یا داوطلب را به کار ببریم.

از کتاب غلط ننویسیم ابوالحسن نجفی

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

سن/سالگی

عبارت «در سنِ … سالگی» صحیح نیست. باید کلمه سن یا کلمه ی سالگی را از آن حذف کرد. مثلاً باید گفت: «در بیست سالگی» یا «در سن بیست» و نه «در سن بیست سالگی».

از کتاب غلط ننویسیم ابوالحسن نجفی

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

۸ نکته مهم درباره کیف مناسب مدرسه

8 نکته مهم درباره کیف مناسب مدرسه

نتایج تحقیقات وزارت بهداشت و آموزش و پرورش نشان می دهد که ۸۳ درصد شکایت دانش آموزان از دردهای پشت، شانه و دست می تواند به نوعی مربوط به حمل کیف باشد. نتایج پژوهش محققان کشورمان که درباره ارتباط وزن کیف مدرسه و محتویات آن با وزن بدن دانش آموزان انجام شده، نشان می دهد که جمعیت قابل توجهی از دانش آموزان از کیف ها و کوله های نامناسب استفاده می کنند و معمولاً وزن کوله پشتی شان بیش از ۱۰ درصد وزنشان است. انجمن کایروپراکتیک انتاریو در کانادا معتقد است شاگردان مدارس ابتدایی نباید بیش از ۱۰ درصد وزن بدنشان بار حمل کنند و در شاگردان دبیرستانی این نسبت نباید بیش از ۱۵ درصد وزن بدن باشد. پژوهش ها نشان می دهد حمل کیف سنگین پر از کتاب در یک دست یا آویخته بر شانه در یک طرف بدن، از علل اصلی مشکلات کودکان در طرز نشستن و ایستادن بوده و در بدشکلی اندام نیز مؤثر است. در زیر به مهمترین ویژگی های یک کیف مناسب اشاره می کنیم.

ادامهٔ «۸ نکته مهم درباره کیف مناسب مدرسه»

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

آیا همه اشک ها یکسانند؟

همه اشک ها در غددی تولید می شوند که درست در بالای گوشه خارجی چشم قرار دارند. اشک اساساً برای محافظت از چشم های حساس ما دربرابر باکتری ها و ذرات گرد و غبار تولید می شود. در طول یک روز عادی، ما حدود دو سی سی اشک تولید می کنیم. هرچند، ترکیب اشک ها می تواند متغیر باشد. عادی ترین نوع اشک حاوی مواد موکوسی، چربی، نمک، آنزیم های از بین برنده باکتری و پادتن هاست. با هربار پلک زدن، لایه ای از این نوع اشک روی سطح چشم پخش می شود. دیگر انواع اشک به دنبال تحریک چشم ها یا احساسات قوی مثل غم و شادی تولید می شوند و ممکن است حاوی هورمون های استرس باشند.

ادامهٔ «آیا همه اشک ها یکسانند؟»