5 باور غلط درباره ماسک

ناشناخته بودن ویروس کرونا به مفهوم رایج شدن شائبه هایی در رابطه با درمان آن بود. در این میان ذهنیت هایی اغلب اشتباه شکل می گرفت و به مدد رسانه های مجازی فراگیر می شد. از خوردن زنجبیل و عسل بگیرید تا تأثیر گرما بر شیوع ویروس. در اینجا مهمترین ذهنیت های اشتباهی را بررسی کردیم که در رابطه با استفاده از ماسک میان شهروندان رواج پیدا کرده است.

  1. ماسک زدن فایده ای ندارد و پوشیدن دستکش و استفاده از ضدعفونی کننده ها کفایت می کند. این یکی از باورهای غلط درباره ماسک است چون مطالعات مختلف در جهان نشان داده ماسک، محافظت کننده است. وزارت بهداشت کشورمان اعلام کرده در صورت استفاده از ماسک، ریسک ابتلا به کرونا 85 درصد کاهش می یابد.
  2. ماسک حتماً باید گرانقیمت باشد تا خاصیت محافظت کنندگی داشته باشد. این نیز یکی از باورهای غلط رایج درباره ماسک است. در حالی که عده ای باور دارند فقط ماسک های گرانقیمت و حرفه ای می توانند از آنها دربرابر ویروس محافظت کنند، مسئولان وزارت بهداشت می گویند: انواع ساده ماسک ها حتی نوع خانگی آنها نیز می تواند خاصیت حفاظتی داشته باشد.
  3. ماسک های یکبار مصرف را باید پس از یک بار مصرف دور انداخت. این باور اشتباه سبب شده عده ای استفاده از ماسک را مترادف با تحمیل هزینه های گزاف بر خود بدانند اما کارشناسان می گویند ماسک ها را می توان شست و به دفعات استفاده کرد اما اگر براثر شستشو قطر منافذ آن تغییر کرد می توان برای جبران یک لایه دستمال کاغذی به کار برد.
  4. پوشاندن دهان با ماسک کفایت می کند و نیازی نیست بینی پوشانده شود. به واسطه این باور اشتباه، تعداد افرادی که تنها دهان خود را با ماسک می پوشانند در حال افزایش است. البته برای عده ای سخت شدن تنفس، علت آزادگذاشتن بینی است اما حقیقت این است که قطرات تنفسی از دهان و بینی قابلیت انتشار دارد و لازم است هردو با ماسک پوشانده شود.
  5. ماسک زدن به تنهایی کافی است و نیازی به رعایت بهداشت نیست. این نیز یکی از باورهای غلط درباره ماسک است. در حالی که عده ای تصور می کنند با زدن ماسک دربرابر ویروس کرونا کاملاً مصون می شوند اما کارشناسان می گویند نباید هنگام استفاده از ماسک دچار امنیت کاذب شد زیرا مکمل ماسک، شستشوی مکرر دست ها و پرهیز از حضور در محیط های شلوغ است.

از روزنامه جام جم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *