جایزه نوبل فیزیک به محققان حوزه سیاهچاله ها رسید

جایزه نوبل فیزیک به محققان حوزه سیاهچاله ها رسید

«راجر پِنروز» از بریتانیا، «آندریا گِز» از ایالات متحده و همکار او «راین هارد گِنزِل» که اصالتاً آلمانی است، سه فیزیکدانی هستند که کمیته اعطای جایزه نوبل در سوئد از نتایج تحقیقاتشان در زمینه سیاهچاله ها تقدیر کرده است. جالب است بدانید پنج میلیون کرون سوئد از این جایزه ده میلیون کرونی به راجر پنروز تعلق گرفته است و پنج میلیون کرون دیگر به صورت مشترک به دو دانشمند دیگر یعنی گز و گنزل می رسد. کمیته نوبل که مطالعه و تحقیق در حوزه سیاهچاله ها را «تاریک ترین اسرار جهان» لقب داده، اعلام کرده است مطالعات این محققان موجب ایجاد درک عمیق تری از این اجرام فضایی مرموز شده است. سیاهچاله ها چگال و بقایای ستاره های بسیار پرجرمی در کهکشان ها هستند. جاذبه این اجرام به قدری بالاست که همه چیز و حتی نور را به سوی خود متمایل می کند و بنابراین نوری از آن نمی تواند به ما برسد. همین موجب می شود همیشه اجرامی کمتر شناخته شده و اسرارآمیز به نظر برسند.

نقش راجر پنروز در مطالعات سیاهچاله ها این بود که نشان داد وجود اجرامی همچون سیاهچاله ها نتیجه اجتناب ناپذیر نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین است. او با رمزگشایی از ریاضیات و محاسبات مربوط به سیاهچاله ها، ضمن معرفی ابزارهای تازه مطالعاتی توانست نشان دهد فروپاشی ستاره های پرجرم و تبدیل شدن آنها به سیاهچاله فرآیندی است که می تواند در عمل رخ دهد. آندریا گِز و راین هارد گِنزِل نیز به دلیل ارائه شواهد قانع کننده از وجود سیاهچاله ای اَبَرپُرجرم در مرکز کهکشان راه شیری، شایسته دریافت جایزه نوبل امسال شدند. راین هارد گنزل از مؤسسه ماکس پلانک و آندریا گز در دهه 1370 شمسی / 1990 میلادی از تلسکوپ های قدرتمند برای رمزگشایی از نادیدنی ترین چیزی که در فراسوی سحابی ها و توده های غباری مرکز کهکشان قرار دارد بهره گرفتند. جالب است بدانید آندریا گز چهارمین زن در تاریخ است که موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شده است. ماری کوری نخستین زنی بود که برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 1282/1903 شد.

راجر پنروز درباره احساسش پس از شنیدن خبر برنده شدن جایزه نوبل امسال گفته است: «خبر را شنیدم و البته که نهایت افتخار و خوشوقتی برایم بود. هرچند در شرایط خوبی نبودم و ناچار از زیر دوش بیرون آمدم. آنوقت بود که شنیدم به این افتخار نائل شده ام!»

پروفسور گز از کالیفرنیا در لس آنجلس نیز گفته است: «از دریافت این جایزه بسیار خرسندم. حالا وقت آن است که مسئولیتم را به عنوان چهارمین زنی که برنده جایزه نوبل فیزیک شده است بسیار جدی بگیرم.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *