اگر آزمایش مثبت کرونا داشتم چکار باید بکنم؟

اگر آزمایش مثبت کرونا داشتم چکار باید بکنم؟

ممکن است به علت بروز علائم یا داشتن تماس با فردی که عفونت ویروس کرونا در او ثابت شده است، آزمایش ویروس کرونا بدهید. اگر آزمایش شما منفی باشد، خیالتان راحت می شود، اما اگر آزمایش تان مثبت باشد، چکار باید بکنید؟

پاسخ به این پرسش بستگی به زمان انجام آزمایش و حال عمومی شما دارد.

2 نوع آزمایش تشخیصی برای کرونا وجود دارد، یکی «آزمایش های آنتی ژن» یا «آزمایش های سریع تشخیصی» و دیگری «آزمایش های مولکولی» یا «آزمایش های PCR».

آزمایش های آنتی ژن پروتئین های اختصاصی سطح ویروس را شناسایی می کنند و پاسخشان می تواند 15 تا 45 دقیقه پس از گرفتن نمونه داده شود. آزمایش های PCR با استفاده از آنزیمی به نام «نسخه بردار معکوس» و فرایندی به نام «واکنش زنجیره ای پلی مراز» (PCR) ماده ژنتیک ویروس را پیدا می کنند و نتیجه آنها ممکن است چند ساعت تا چند روز بعد آماده شود.

نمونه ها برای هر دوی این آزمایش ها یا از ترشحات ته بینی یا حلق و یا از بزاق گرفته می شوند.

اگر آزمایش آنتی ژن داده اید و نتیجه آن مثبت است و احساس بیماری می کنید، باید فوراً خودتان را در خانه ایزوله کنید. از دیگر اعضای خانواده و سایر افراد دوری کنید. اگر باید برای مراقبت پزشکی خانه را ترک کنید، ماسک بزنید و فاصله 2 متری را با دیگران رعایت کنید.

هنگامی می توانید از حالت ایزوله در خانه خارج شوید که هر سه شرایط زیر را داشته باشید:

  1. 10 روز از هنگام ظهور نخستین علائم تان گذشته باشد.
  2. تب شما بدون مصرف داروی تب بر برای 24 ساعت قطع شده باشد.
  3. سایر علائم در حال بهبودی باشند.

اگر منتظر آمدن نتایج آزمایش مولکولی یا PCR هستید و احساس بیماری می کنید، باید فرض کنید دچار کووید-19 هستید و دستورات بالا را رعایت کنید.

اگر آزمایش مولکولی (PCR) یا آزمایش آنتی ژن شما مثبت شده است، اما حالتان خوب است و تب یا سایر علائم را ندارید، باز هم باید خودتان را برای 10 روز پس از دریافت نتیجه مثبت در خانه ایزوله کنید. افراد دارای عفونت ویروس کرونا حتی اگر علامتی نداشته باشند و حالشان خوب باشد، می توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند.

اگر وقتی که نتیجه مثبت آزمایش به دست شما می رسد، 10 روز از هنگامیکه نمونه از شما گرفته شده است، گذشته باشد، نیازی نیست خودتان را ایزوله کنید.

علی ملائکه – روزنامه نگار و پزشک از روزنامه همشهری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *